דף הבית  >>  חדשות  >>  שידור online מקן התנשמות
שידור online מקן התנשמות
 

האח הגדול, עכשיו גרסה עם נוצות וכנפיים
מצלמת Infra-Red תנשמות
ביוזמת המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון, המשותף לחברה להגנת הטבע ולאוני' ת"א, ומרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, ניתן לצפות בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע לתוך "חדר המיטות" של זוג תנשמות המקנן במגדל המים של קיבוץ טירת צבי. מלבד מצלמת האינטרנט הרגילה, המשדרת במשך שעות היום, לראשונה הותקנה מצלמת Infra-Red המאפשרת לצפות גם בחיי הלילה של התנשמות, ומיקרופון רגיש המאפשר לשמוע את כל התקשורת של הגוזלים עם ההורים, ואת הקולות הייחודיים של התנשמת המזכירים חולה אסטמה.הקולות המפחידים גרמו לכך שבמסורות העתיקות התנשמת בפרט ודורסי הלילה בכלל מביאות מזל רע.
התנשמת כידוע, היא דורס לילה שעיקר פעילותו בלילה.

זוג התנשמות, המקנן בקיבוץ כבר כ-30 שנה, הטילו השנה 9 ביצים שמתוכם כבר בקעו 7 גוזלים. התנשמות מטילות ביצים בחודשים מרץ-אפריל. כל יומיים מוטלת ביצה. אך בניגוד לציפורי השיר, למשל, שם מתחילה הדגירה רק כשכל הביצים מוטלות, וכולן בוקעות באותו זמן, התנשמות דוגרות מרגע הטלת הביצה הראשונה. לכן בוקעים הגוזלים בהפרש של יומיים (כל יומיים גוזל נוסף). האם מטפלת בהם בנאמנות רבה ומאכילה אותם באופן רצוף ביום ובלילה, בעכברים המסופקים על ידי הזכר שצד אותם בשעות הלילה.
ההפרש בין בקיעת הגוזל הראשון והאחרון הוא כשבועיים עד שלושה, ולכן במידה שאין מכרסמים בשדות, הגוזלים האחרונים לא מקבלים מזון ומתים מרעב, וכך יכולה התנשמות לגדל מספר גוזלים בהתאם למקורות המזון בשדות.
בעונת הדגירה מעת לעת, כשהנקבה מקבלת מהזכר "שי" – עכבר, היא מאפשרת לזכר להזדווג עמה.
זוג תנשמות מסוגל לחסל כ-2,000 - 5,000 מכרסמים בשנה, ולכן יזמה החברה להגנת הטבע בשיתוף אוניברסיטת תל אביב, המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות פרויקט לאומי לשימוש בתנשמות ובזים כמדבירים ביולוגיים בחקלאות.

חג עצמאות שמח,
יוסי לשם ומוטי צ'רטר


ניתן לצפות בתופעה מרתקת זו בקישורית:
http://video.tau.ac.il/General/birds[Top]


 
לשאלות: ד''ר מוטי צ'רטר- מנהל האתר; טל: 0544901130
 
לייבסיטי - בניית אתרים